Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się występowaniem czerwonych, łuszczących się plam. Chociaż przyczyna łuszczycy nie jest do końca znana, uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki skóry.
Łuszczyca stawowa
Około 10-30% osób z łuszczycą rozwija również łuszczycę stawową, która jest przewlekłą chorobą zapalną stawów. Łuszczyca stawowa może powodować ból, obrzęk, sztywność i ograniczenie ruchomości stawów. Może również prowadzić do deformacji stawów.
Jeżeli masz łuszczycę skóry, to nie znaczy, że w dalszym etapie „rzuci się” na stawy. Jednak warto być czujnym- dbać o nie (aktywność, suplementacja itp).
Objawy łuszczycy stawowej
Objawy łuszczycy stawowej mogą obejmować:
- Ból stawów
- Obrzęk stawów
- Sztywność stawów
- Ograniczenie ruchomości stawów
- Deformacja stawów
- Zmęczenie
- Gorączka
- Zimne dłonie i stopy
Diagnoza łuszczycy stawowej
Diagnoza łuszczycy stawowej jest zwykle stawiana na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i badań obrazowych. Lekarz może również zlecić badania laboratoryjne w celu wykluczenia innych przyczyn objawów.
Leczenie łuszczycy stawowej
Leczenie łuszczycy stawowej zależy od ciężkości objawów. Leczenie może obejmować:
- Leki przeciwzapalne, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub leki immunosupresyjne
- Fizjoterapię
- Modyfikację stylu życia, taką jak utrata wagi i zdrowa dieta
- Suplementacja
Zapobieganie łuszczycy stawowej
Nie ma sposobu na zapobieganie łuszczycy stawowej. Jednak kontrolowanie objawów łuszczycy może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju łuszczycy stawowej.
Podsumowanie
Łuszczyca stawowa jest przewlekłą chorobą zapalną stawów, która może powodować ból, obrzęk, sztywność i ograniczenie ruchomości stawów. Jeśli masz łuszczycę, ważne jest, aby regularnie obserwować swoje stawy i skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy łuszczycy stawowej.